آراد برندینگ
خانه / کمپوست گیاهی / تولید کمپوست قارچ به روش سنتی

تولید کمپوست قارچ به روش سنتی

مهمترین قسمت پرورش قارچ، تولید کمپوست است. هر چه در تولید کمپوست سرمایه، وقت، دقت و توجه بیشتری صرف شود به همان اندازه کیفیت و کمیت قارچ تولیدی بالاتر خواهد رفت. در کشور ما فرآیند تولید کمپوست به 2 شکل انجام می شود که عبارتند از:
الف) سنتی
ب) صنعتی
ما در این بخش به روش سنتی خواهیم پرداخت و علت ناکارآمدی این روش تولید را بررسی خواهیم کرد. این روش بیشتر در واحدهای کوچک و متوسط انجام می شود و چون این پروسه را در فضای باز انجام می دهند به شدت تحت تأثیر عوامل محیطی و آب و هوایی قرار می گیرد و به مرور زمان کربن و ازته کلش از بین می رود و کیفیت کمپوست از همان ابتدا پایین می آید و این در حالی است که در روش صنعتی پس از غرق کردن کلش در استخر یا حوضچه مخصوص، ضمن نگهداری ماده آلی کلش، رطوبت را تا حد زیادی حفظ می کنند.

در روش سنتی و مخصوصا در فصول سرد تا عمق زیادی از کمپوست، دما پایین و در فصول گرم بیشتر کمپوست خشک می شود در حالی که در روش صنعتی، کمپوست چنین شرایطی را دربونکرها به علت بسته بودن فضای اطراف خود تجربه نمی کند. در روش سنتی نیروی انسانی حرف اول را می زند و چون شرایط کار (از بوی کمپوست گرفته تا جابجایی روزانه 50 تن کمپوست) سخت و طاقت فرساست پس خستگی کارگران به شدت روی کیفیت کار تأثیر می گذارد.
در واحدهای سنتی برای تولید 5000 تن کمپوست در سال به 20 نفر نیروی کار احتیاج می باشد در حالی که در واحدهای صنعتی برای تولید 50 هزار تن کمپوست نیز به این تعداد کارگر احتیاج نیست. مجموعه این عوامل باعث شده که بازدهی کمپوست در روش سنتی به 12 تا 17 درصد در بهترین حالت برسد در حالی که در روش صنعتی و در کشوری مثل هلند بازدهی کمپوست را تا مرز 40 درصد نیز رسانده اند.
در کنار مزایای فراوان روش صنعتی می توان گفت که برای تولید کمپوست به سرمایه گذاری فراوان و خرید ماشین آلات صنعتی نیاز است و راه اندازی این واحد ها با تولید کمتر از 30 هزار تن در سال توجیه اقتصادی ندارد.
تهیه کمپوست مرغوب با بازدهی عالی فقط از طریق شماره های زیر

جهت خرید و فروش این محصول میتوانید با ما در ارتباط باشید:
حبیب الله شاه محمدی
راه های ارتباطی:
شماره موبایل: 09158822977

مطلب پیشنهادی

کمپوست قارچ خوزستان

بازار تولید کمپوست قارچ خوزستان

در تمام دنیا قارچ را به عنوان غذای سلامتی می شناسند و بسته به ذائقه …

دیدگاهتان را بنویسید

آراد برندینگ