آراد برندینگ
خانه / کمپوست گیاهی / روش تهیه کمپوست قارچ دکمه ای 1

روش تهیه کمپوست قارچ دکمه ای 1

قسمت اول

در تغذیه قارچ باید همواره به وجود دو عنصر غذایی توجه کرد یکی کربن و دیگری نیتروژن. این دو عنصر نقش اساسی در تهیه کمپوست را ایفا می کنند و باید مد نظر داشت که اولا مصرف مواد اولیه به صرفه باشد و ثانیا در دسترس باشند. کمپوست ها را به طور کلی به دو گروه طبیعی و مصنوعی تقسیم بندی می کنند. کمپوست طبیعی مخلوطی از کاه و کلش با کود اسبی است و برای تولید آن از اسب های لوکس استفاده می شود و چون در ایران تعداد این اسب ها کم است پس تولید کمپوست طبیعی در کشور ما چندان مورد توجه نیست و بیشتر در کشور ما کمپوست مصنوعی درست می شود که علاوه بر کاه و کلش از کود مرغی، پودر سنگ گچ و آب استفاده می شود. کمپوست طبیعی نسبت به کمپوست مصنوعی دارای مزیت هایی است که می توان به تهویه مطلوب، بافت یکنواخت و رشد بهتر قارچ در آن اشاره کرد.
برای تأمین کردن کربن از کلش (ساقه گندم) استفاده می کنیم و برای تأمین نیتروژن از کود مرغی. بهتر است از کود مرغی گوشتی استفاده کنیم چون اولا پروتیین بیشتری دارد و ثانیا رطوبت آن نسبت به کود مرغی تخم گذار کمتر است.
در کمپوست سازی ابتدا کلش گندم را خوب می خیسانند و بهترین روش، غرق کردن آن در استخر است و آن را 12 تا 15 ساعت به حالت غوطه ور رها می کنند تا رطوبت آن به 80 درصد برسد. یادمان باشد که برای هر مقدار کلش خشکی که مصرف می کنیم باید 75 درصد وزن آن از کود مرغی و 15 درصد وزن کلش خشک از پودر سنگ گچ استفاده کنیم.


در ادامه کلش خیس خورده را تا ارتفاع 40 سانت از سطح زمین و روی پیست کمپوست سازی پخش می کنیم و تمام کود مرغی گوشتی را روی آن می ریزیم. برای اضافه کردن پودر سنگ گچ می توانیم به سه روش عمل کنیم:
1) همه پودر سنگ را در روز میکس به مخلوط اضافه کنیم.
2) نصف پودر سنگ را در روز میکس و نصف دیگر را در روز میک آپ اضافه کنیم.
3) تمام پودر سنگ را در روز میک آپ به مخلوط اضافه کنیم.
همه را به هم می زنیم و به شکل گنبد در می آوریم. در روزهای دوم، چهارم، ششم و هشتم از روز صفر کمپوست سازی با استفاده از لودر مخلوط را زیر و رو می کنیم و خوب هم می زنیم تا هوادهی به خوبی انجام شود و عمل تخمیر به صورت یکنواخت صورت پذیرد. از روز صفر کمپوست سازی تا روز دهم یعنی روز میک آپ برای جبران رطوبت از دست رفته از آب کثیف استفاده میکنیم.
ادامه دارد ……
تهیه کمپوست مرغوب با کیفیت و بازدهی بالا را از ما بخواهید.

مطلب پیشنهادی

کمپوست قارچ بوشهر

بازار تولید کمپوست قارچ بوشهر

تولید و نگهداری کمپوست قارچ در شرایط آب و هوایی بوشهر کار دشواریست زیرا هوای …

پاسخی بگذارید