آراد برندینگ
خانه / کمپوست گیاهی / عملیات خاکدهی کمپوست قارچ دکمه ای

عملیات خاکدهی کمپوست قارچ دکمه ای

بهترین زمان برای خاکدهی کمپوست 12 روز پس از ورود آن به سالن می باشد ولی این در صورتی امکان پذیر است که شرایط سالن شما کاملا مطلوب باشد و اگر چنین نباشد می توانید خاکدهی را تا سه روز به تأخیر بیندازید مثلا اگر دما پایین تر از حد مجاز باشد مجاز به تأخیر انداختن زمان خاکدهی تا روز 15 اُم می باشید (می دانیم که پایین بودن دما موجب کندی رشد میسلیوم ها خواهد شد و برعکس بالا بودن دما به آن ها صدمه نمی زند). در زمان خاکدهی رنگ کمپوست به سمت قهوه ای تیره و طلایی میل می کند و میسلیوم ها تقریبا 70 درصد کمپوست را فراگرفته اند. دقت کنید که هر چه خاکدهی را به تأخیر بیندازید، قدرت کمپوست برای باردهی کمتر خواهد شد.
خاک پوششی به هنگام خرید کمپوست و بصورت کیسه ای در اختیار شما قرار می گیرد و از ویژگی های آن می توان به سبک بودن، فشرده نشدن و توانایی حفظ رطوبت بالا اشاره کرد.
ابتدا یک کیسه از خاک را باز کرده و روی پلاستیکی که از قبل روی زمین پهن کرده اید، بریزید. محلول کاربندازیم و آب را که از قبل با نسبت 100 گرم در 100 لیتر تهیه کرده اید، به آرامی و کم کم روی خاک بریزید و  خاک را تا اندازه ای خیس کنید که وقتی آن را در دست می گیرید، مشت شما خیس شود و نهایتا 2 قطره آب از آن بچکد. توجه داشته باشید که خیلی آن را خیس نکنید تا چسبنده شود زیرا هنگام پهن کردن آن روی کمپوست به مشکل خواهید خورد.
حالا که خاک را آماده کرده اید و می دانید که برای هر کیسه چه مقدار محلول آب و کاربندازیم لازم است باید مقداری از خاک را داخل سطل فلزی یا پلاستیکی استریل شده بریزید و به سالن رفته و روی یک کمپوست خالی کنید. اصولا برای هر 3 بلوک کمپوست باید یک کیسه خاک مصرف کنید تا هنگامی که آن را به روی کمپوست می ریزید ارتفاع آن به 3 یا 4 سانتی متر برسد. در شکل زیر قطر خاک را با قطر کمپوست ببینید و مقایسه کنید.

روی همه کمپوست ها ابتدا خاک بریزید و سپس آن ها را به صورت یکجا پهن کنید. دقت کنید که به هنگام پهن کردن به خاک فشار وارد نکنید تا فشرده نشود بلکه باید گلوله هایی را که در خاک وجود دارد با دست خرد کرده و روی کمپوست بریزید. پس از خاکدهی کامل کمپوست ها، با روزنامه یا سفره یکبار مصرف روی آن ها را بپوشانید تا شرایط دمایی، رطوبت و دی اکسید کربن برای میسلیوم ها فراهم شود. اگر از سفره یکبار مصرف استفاده می کنید لازم است روی آن ها را سوراخ کنید و اگر از روزنامه استفاده می کنید باید آن ها را مرطوب نگه دارید.
در مرحله خاکدهی باید رطوبت سالن را به 85 الی 90 درصد برسانید و دمای سالن روی 23 درجه باشد تا مغز کمپوست دمای 25 درجه را نشان بدهد همچنین لازم به ذکر است که در مرحله خاکدهی به هوادهی نیاز ندارید. تا یک هفته بعد از خاکدهی به سالن مرتبا سر بزنید و رطوبت و دما را کنترل کنید. سه روز پس از خاکدهی بستر را چک کنید و اگر خشک بود آبیاری کنید و آبیاری باید به گونه ای باشد که آب وارد کمپوست نشود ولی خاک سیراب شود.
تهیه کمپوست مرغوب با بالاترین بازدهی فقط از طریق شماره های زیر

مطلب پیشنهادی

کمپوست قارچ خوزستان

بازار تولید کمپوست قارچ خوزستان

در تمام دنیا قارچ را به عنوان غذای سلامتی می شناسند و بسته به ذائقه …

پاسخی بگذارید