آراد برندینگ
خانه / کمپوست گیاهی / عملیات رافلینگ کمپوست قارچ دکمه ای

عملیات رافلینگ کمپوست قارچ دکمه ای

رافلینگ یا پنجه کشی را در روز 18 یا 19 از ورود کمپوست به سالن یا یک هفته پس از خاکدهی انجام می دهیم. طی این عملیات باید دما و رطوبت کنترل شود. در فاصله زمانی بین خاکدهی و رافلینگ، میسلیوم ها به اندازه کافی رشد کرده اند و تقریبا به سطح خاک رسیده اند. چون میسلیوم ها عمدتا به صورت پراکنده در سطح خاک رشد می کنند و اگر آن ها را به حال خودشان رها کنیم، رشدشان به صورت یکنواخت نخواهد بود و در قسمتی از بستر رشد فشرده قارچ ها و در قسمت دیگر ممکن است اصلا قارچی را مشاهده نکنیم و چون نگهداری از این توده های فشرده مشکل تر است و نیاز به مراقبت بیشتری دارد پس باید روی آن ها تمرکز بیشتری کرده و آبیاری و هوادهی را دقیق تر انجام دهید. همچنین برای نگهداری قارچ های بزرگ موجود در این توده ها باید قارچ های کوچک را از توده حذف کنید تا بزرگترها بتوانند اکسیژن مصرف کنند و اگر این کار ها را انجام ندهید محصول نهایی تان بی کیفیت و پفکی خواهد شد.
برای جلوگیری از این مشکل و رشد دادن قارچ ها بصورت یکنواخت، عملیات رافلینگ صورت می گیرد. رافلینگ در باردهی نهایی تأثیر منفی خواهد گذاشت ولی زیاد نیست و در عوض دردسرهای بالا را دیگر نخواهید داشت. با انجام رافلینگ برداشت شما در سه فلش  صورت خواهد گرفت و تحت سلطه در آوردن و کنترل محصول راحت خواهد بود. حالا به این موضوع می پردازیم که رافلینگ را چگونه انجام دهیم؟

ابندا روزنامه هایی که در روز خاکدهی روی کمپوست ها قرار دادیم را بر می داریم و برای این کار بهتر است ابتدا روزنامه ها را مرطوب کنید تا به هم بچسبند و برداشتن آن ها راحت تر شود. حالا خاک پوششی را جلوی چشمانتان دارید. با نوک انگشتان و بصورت سطحی و آرام روی سطح خاک را خراش بزنید و دقت کنید که خراش دادن به صورت سطحی انجام شود نه عمقی. حالا مقداری از خاک پوششی را که قبلا با محلول کاربندازیم و آب ضدعفونی کرده اید و خشک شده در مشت گرفته و سطح خاک را با آن نمک پاش کنید به گونه ای که ارتفاع خاک نمک پاشی شده به 2 یا 3 میلی متر برسد.
تمام بستر و کمپوست ها را با این روش نمک پاشی کنید و پس از آن آبیاری کنید و آبیاری تان باید به گونه ای باشد که خاک سیراب شود ولی آب به کمپوست نرسد. مجددا روزنامه های جدید را روی بستر بکشید و آن ها را مرطوب کنید و برای مرطوب کردن روزنامه ها در بار اول از آب پاشی استفاده کنید که داخل آن محلول کاربندازیم و آب وجود دارد.
سه روز بعد اگر بستر خشک شده بود مجددا آبیاری کنید و از روزنامه های جدید استفاده کنید. دقت شود که پس از هر بار آبیاری باید دماسنج های میله ای را تا مغز کمپوست فشار داده و دما را روی 24 تا 25 درجه نگه دارید و رطوبت نیز 85 تا 90 درصد باشد و این شرایط را تا روز شوکدهی حفظ کنید که در پارت بعدی به آن خواهیم پرداخت.
نکته آخر اینکه اگر از وسایل و تجهیزات در داخل سالن استفاده میکنید حتما آن ها را با استفاده از کلر ضدعفونی کنید.
تهیه کمپوست مرغوب با بالاترین بازدهی فقط از طریق شماره های زیر

مطلب پیشنهادی

کمپوست خانگی

بازار فروش کود کمپوست خانگی

آیا برای تهیه کود کمپوست خانگی در بازار با مشکل روبرو هستید؟کارشناسان فروش این مرکز …

پاسخی بگذارید