آراد برندینگ
خانه / کمپوست گیاهی / فلش های کمپوست قارچ دکمه ای

فلش های کمپوست قارچ دکمه ای

با فراهم آوردن شرایط سالن و مقدمات برداشت، یک هفته تا ده روز پس از مرحله شوکدهی شما شاهد فلش اول خواهید بود. فلش اول می تواند برای شما غافل گیر کننده باشد زیرا در بازه زمانی کوتاهی به سرعت رشد قارچ ها پی خواهید برد و اگر از قبل خودتان را برای فلش اول آماده نکنید می تواند منجر به از دست رفتن قدرت کمپوست در فلش های بعدی و در نتیجه کاهش میزان باردهی شود. قبل از فلش اول و تا فرصت دارید برای بازاریابی و فروش قارچ خود اقدام کنید. به این صورت که به مراکز مجاز خرید و فروش قارچ رفته و با آن ها در مورد قیمت به توافق برسید تا به هنگام برداشت استرس نداشته باشید. در فلش اول و با رشد قارچ ها مرتبا به سالن سر بزنید و قارچ های بزرگ را بچینید و خوشه ها را به اصطلاح تُنُک کنید.
نکته مهم دیگری که وجود دارد اینست که در این زمان از آبیاری غافل نباشید زیرا 90 درصد حجم قارچ را آب تشکیل داده و تنها 10 درصد آن را مواد دیگر تشکیل می دهند. رطوبت را روی 85 تا 90 درصد قفل کنید و هر زمان بستر خشک شد آن را با دوش حمامی که روی شلنگ آب تعبیه کرده اید، آبیاری کنید. برای تشخیص خشکی بستر به اندازه یک بند انگشت از خاک را برداشته و آن را فشار دهید باید یک قطره آب از آن خارج شود (نه بیشتر و نه کمتر). به این ترتیب شما میتوانید میزان خشکی بستر را تشخیص دهید و اگر خاک بستر خشک بود آبیاری را بصورت پودری انجام دهید و هوادهی را با استفاده از هواساز و فن های ورودی و خروجی مرتبا کنترل کنید. این کار باعث خشک شدن کلاهک قارچ ها می شود. دقت کنید که اگر به سرعت کلاهک قارچ ها را خشک نکنید لکه های قهوه ای رنگ روی آن ها ظاهر خواهند شد که نوعی بیماری باکتریایی است. این قارچ ها را می توان مصرف کرد ولی برای بازاریابی آن ها به مشکل خواهید خورد. از آنجا که 8 تا 12 ساعت قبل از فلش اول نباید آبیاری کنید پس نکات گفته شده در مورد آبیاری، مربوط به قبل و بعد از زمان فلش اول است. دقت کنید که هنگام برداشت قارچ، بستر را تمیز نگه دارید و از ریختن ضایعات قارچ روی خاک جدا پرهیز کنید و باید آن ها را در یک سبد جدا ریخته و پس از برداشت به بیرون از سالن منتقل کنید.

فاصله زمانی بین فلش اول تا فلش دوم تقریبا یک هفته است و هر چه که زمان می گذرد باردهی کمپوست رو به کاهش می رود و با مصرف انرژی کمپوست در فلش سوم، میزان باردهی به کمترین مقدار خود می رسد. در فلش سوم کمپوست به بیشترین مراقبت نیاز دارد زیرا مستعد بیماری و آلودگی خواهد بود. در فلش سوم تعدادی از قارچ ها رشد نمی کنند یا زرد می شوند که باید آن ها را جمع آوری کنید تا باعث آلودگی بستر نشوند.
نکته آخر اینکه شما بعد از فلش سوم می توانید کمپوست را در سالن نگه داری کنید و از آن محصول بگیرید ولی سود آن نسبت به هزینه های آب و برق و گاز مقرون به صرفه نخواهد بود و ترجیحا کمپوست خود را به بیرون سالن منتقل کرده و به کشاورزان برای مصارف کوددهی بفروشید.
تهیه کمپوست مرغوب و با بالاترین میزان باردهی فقط از طریق شماره های زیر

مطلب پیشنهادی

کمپوست خانگی

بازار فروش کود کمپوست خانگی

آیا برای تهیه کود کمپوست خانگی در بازار با مشکل روبرو هستید؟کارشناسان فروش این مرکز …

پاسخی بگذارید